Co to Moc? | Ścierzki Mocy | Domen Mocy | Kodeks Mocy | Ciemna strona | Mechanika | Rodzaje formuł | Kamienie mocy | Nauka | Zasady specjalne


Rodzaje formuł

Formuły improwizowane

Formułami improwizowanymi nazywamy zasadniczo wszystkie formuły. W większości przypadków tworząc formułę nie jesteśmy w stanie stworzyć dwóch identycznych formuł. Wynika to z bardzo małego prawdopodobieństwa zaistnienia takich samych warunków przy tworzeniu obu formuł. Podstawowymi czynnikami jakie wpływają na kształt formuły, to dostępność mocy, warunki otoczenia, obecność i intensywność innych źródeł zaburzających moc, a także predyspozycje samego tworzącego. Jak widać prawdopodobieństwo stworzenia dwóch identycznych formuł jest niemal równe zeru. Dlatego wszystkie formuły tworzone zgodnie z zasadami jasnej co i ciemnej strony są uważane za formuły improwizowane.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Są to formuły wyuczone i dzikie.

Formuły wyuczone

Częste wykorzystywanie mocy sprawia, że z czasem wypracowujemy sobie pewne schematy postępowania. Wielokrotne stosowanie jednego stylu formuły, o zbliżonych parametrach i cechach, (np.: pioruna), może stać się na tyle rutynowe, że tworząc formułę tego typu, opieramy się na zapamiętanych schematach. Ich kształt określa jedynie podstawowe ramy postępowania. W takiej sytuacji możemy zacząć mówić o korzystaniu z formuł zapamiętanych.

Co to oznacza?
Formuła wyuczona to rodzaj formuły, którą poznaliśmy i posiadamy odpowiednią wiedzę na temat jej tworzenia. Oznacza to w praktyce otrzymanie profitów w postaci dodatkowych punktów do testu na tworzenie tego rodzaju formuły.

Jak więc zapamiętać taką formułę?
To proste. Wystarczy przejść pomyślnie test zapamiętania 5 razy by móc zapisać sobie taką formułę, jako formuła wyuczona. Test zapamiętania kosztuje 10 PD. Przy następnym użyciu tej formuły, test tworzenia modyfikujemy dodając +1 do IN.

Im dalej się posuwamy w poznawaniu tego rodzaju formuły możemy podnosić wartość bonusa. Po niżej w tabeli zawarto wykaz bonusow za liczbę pomyślnych testów zapamiętania.

Tabela modyfikatorów przy formułach wyuczonych

Ilość testów 5 15 30
Bonus +1 +2 +3

Dodatkowym profitem formuł zapamiętanych jest możliwość zapisywania tego rodzaju formuł. Pozwala to tworzyć pergaminy mocy, lub inne pomniejsze magiczne przedmioty, jak choćby plastry mocy, talizmany, amulety, itp. Oprócz tego można przygotować sobie zestaw formuł, w księdze, lub w zwojach i używać ich na takim poziomie na jakim zostały opisane. Czasem można nawet handlować takimi zwojami, co dla niektórych może stać się niezłym środkiem utrzymania.

Zapisywane formuły na 3 poziomie poznania są znacznie bardziej skuteczne niż na poziomie 1. Wynika to z dokładności opisu tej pierwszej formuły. Dlatego wartość takich pergaminów jest znaczna. (Więcej na temat wyceny pergaminów znajdziecie w cenniku towarów.)

Uwaga: Używając formuł z pergaminów, lub ksiąg czas tworzenia jest taki, jak przy formułach podstawowych, (czyli z jednym aspektem.) Nie jest istotne w tym wypadku ile aspektów jest użytych. Chodzi o to, że potrzeba czasu na odczytanie danej formuły.

Dzikie formuły

Drugim wyjątkiem od formuł improwizowanych jest formuła dzika.

Jest to pierwotna forma formuł, jakie występowały w świecie Quedów. Do czasów obecnych ten rodzaj użycia mocy praktykują Worpowscy szamani i Yedishe. Czasem zdarza się, że Quedzi korzystają z tego rodzaju mocy.

Czym więc jest taka formuła? Wyróżnia się dwie definicje:

Pierwsza to: formuła, która wyrwała się z pod kontroli bohatera. Mogło się to stać w kilku przypadkach. Pierwszy to, zamroczenie postaci używającej mocy. Druga bardziej znana to błąd przy tworzeniu formuły, gdzie następuje samoistna mutacja formuły i osiągniecie statutu "samodzielnego tworu" pożerającego moc, lub niekontrolowany rozrost formuły. (Za zwyczaj powstają takie formuły przy nieudanych testach tworzenia. Patrz zasady interpretacji efektu formuł w rozdziale Mistrza Opowieści.)

Druga to: formuła stworzona bez wykorzystania aspektu. Takie formuły obarczone są wysokim współczynnikiem niestabilności. Dlatego przy tworzeniu takiej formuły dochodzi dodatkowy test na kontrolę. Im silniejsza formuła tym trudniej zapanować nad taką formułą. Dlatego aby ustalić trudność przy teście kontroli korzystamy z tabeli trudności dla ciemnej strony mocy, ponieważ oba rodzaje mocy są zbliżone do siebie pod względem chaotyczności.

Tak więc tworząc Dziką formułę testujemy tworzenie z modyfikatorami trudności z ciemnej strony, testujemy kontrole z tym samym modyfikatorem trudności (ale test tylko IN + umiejętność kontrola umysłu jeśli mamy) i test na efekt. Nie udany 2 pierwsze testy uwalniają dziką formułę, według zasad opisanych powyżej.

(Więcej na temat dzikich formuł patrz w Mistrzu Opowieści.)


1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10